‘Derhal kalıcı ateşkes sağlansın’

– Gazze Şeridi’nde ve Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin halkına yönelik insanlık dışı İsrail saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Derhal, kalıcı ve koşulsuz bir ateşkes sağlanmalı. Gazze Şeridi’ne derhal, güvenli ve engelsiz insani yardım ulaştırılmasını ve bu amaçla Gazze’de bir BM mekanizması kurulmasını talep eden BMGK kararına uyulması çağrısında bulunuyoruz.

‘Saldırılar dursun’

– Tüm devletleri; İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı tarafından emredilen geçici tedbirlere harfiyen uymasını sağlamaya, dolayısıyla askeri saldırılarını ve Refah Vilayeti’ndeki Filistinli grubu fiziki olarak tamamen ya da kısmen imhasına yol açabilecek yaşam koşullarına maruz bırakan diğer eylemlerini derhal durdurmaya çağırıyoruz.

– Tüm ülkelerden İsrail’e silah ve mühimmatı tedarik etmeyi bırakmasını talep ediyoruz.

– Uluslararası toplumun, iki devletli çözümü Filistin halkının tüm meşru haklarını, özellikle de 4 Haziran 1967 sınırlarında bağımsız, egemen ve (coğrafi) bütünlüğü haiz, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet için BM kararları uyarınca derhal harekete geçmesi gerektiğini vurguluyoruz. Nihai çözüme ulaşıldığında hükümlerinin tam ve sürdürülebilir bir şekilde uygulanabilmesi için bir garanti mekanizmasının gerekliliğini kabul ediyoruz.

– Filistin Devleti’ni henüz tanımamış olan tüm devletleri barışın, uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın bir gereği olarak tanımaya çağırıyoruz.

‘ABD vetoyu kaldır’

– ABD’yi Filistin’in bağımsız ve egemen bir devlet olarak BM’ye tam üyeliği konusundaki vetosunu kaldırmaya çağırıyoruz.

‘Gazze’nin aksiyona ihtiyacı var’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün D-8 ülkeleri Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Türkiye olarak İstanbul’dan Filistin’e desteğimizi en güçlü şekilde duyuruyoruz” dedi. “Gazze’nin ümide ve desteğe, bunlardan öte aksiyona ihtiyacı var” ifadesini kullanan Fidan, “Bu savaş küresel demokrasiye bir meydan okuma. Gazze’deki durum, insanlık için bir utanç. İşgal, ilhak ve yasa dışı yerleşimlere karşı durmak ve insan onurunu yüceltmek zorundayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir